W imieniu Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce, Parlamentu Europejskiego Biura w Polsce, sieci Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz Słupskiego Instytutu ds. Młodzieży serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Jubileuszowej XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, która w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „15-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej”.

Miło nam poinformować, że dzięki przeprowadzonym negocjacjom z Posłami do Parlamentu Europejskiego, każdy z finalistów uda się z wizytą studyjną do Brukseli, by zobaczyć „od kuchni” jak działają instytucje Unii Europejskiej. Natomiast najlepszy finalista uda się na miesięczny płatny staż do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Janusza Lewandowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego. Na laureatów czekają także liczne cenne nagrody rzeczowe.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” na mocy Uchwały nr 379 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 19 grudnia 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów i finalistów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w roku akademickim 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022 oraz 2022/2023, otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunkach:

 

Aż ciężko uwierzyć, że to już 15 lat! Kiedy w 2004 roku rozpoczynałem pracę nad tym projektem, nie spodziewałem się, że po tylu latach nabierze on takich rozmiarów. Kiedy patrzę na to z perspektywy czasu, a rozpoczynając projekt miałem zaledwie 17 lat, to uświadamiam sobie, że chcieć to móc! Olimpiada, to sukces wielu instytucji, a przede wszystkim laureatów tej Olimpiady. Od zawsze zaangażowany Poseł Janusz Lewandowski, cała sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce, nieocenione wsparcie Komisji Europejskiej i Parlamentu.

To co napawa dumą, to fakt, że Olimpiada stała się swego rodzaju trampoliną dla młodzieży do dalszego rozwoju w sprawach europejskich. 6 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00 w słupskim Ratuszu (zgodnie z tradycją) będziemy świętować jubileusz projektu. Zapraszam wszystkich dotychczasowych laureatów! Będzie miło znowu Was zobaczyć!

– powiedział dr Rafał Kuligowski, inicjator i pomysłodawca Olimpiady.


Szkoły zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: kontakt@gwiezdnykrag.pl do 20 października 2019 roku. Komitet Organizacyjny ma siedzibę w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, ul. Partyzantów 31A, 76 – 200 Słupsk, tel. 794 725 448, mail. kontakt@gwiezdnykrag.pl


Załączniki do pobrania:


Kontekst: 

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy O Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” to projekt mający w tym roku swą jubileuszową, XV edycję. Na przestrzeni lat udział w niej wzięło ponad 50 tysięcy uczniów z całej Polski, a dzięki wsparciu Posłów do Parlamentu Europejskiego ponad 80 laureatów wyjechało do Brukseli na wyjazdy studyjne oraz staże.

Olimpiada od początku wspierana jest przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Janusza Lewandowskiego – Posła do Parlamentu Europejskiego.

Olimpiada skierowana jest do wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w całym kraju, a jej celem od lat jest popularyzacja wiedzy o systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej, jej wartościach, a także historii integracji europejskiej.


Więcej informacji o Olimpiadzie na stronie: http://gwiezdnykrag.pl/ lub https://www.facebook.com/gwiezdnykrag/