Znamy laureatów XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG”

9 marca 2018 roku w Urzędzie Miejskim w Słupsku odbyła się Gala Ogłoszenia Wyników XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Gośćmi honorowymi Gali byli: Janusz Lewandowski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Nalepa – Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Krystyna Danilecka-Wojewódzka – Zastępca Prezydenta Miasta Słupska oraz Michał Szczupaczyński – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. 

Gala była uwieńczeniem dwudniowych zmagań w konkurencjach finałowych: teście, debacie oraz odpowiedzi ustnej. W wyniku klasyfikacji punktowej, zdobywcą I miejsca został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu – Krzysztof Jajor!

Lista laureatów:

I miejsce – Krzysztof Jajor – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
II miejsce – Jan Pabisiak – Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
III miejsce – Zuzanna Romanowska – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
IV miejsce – Paweł Bącal – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
V miejsce – Marek Kaczmarczyk – XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi
VI miejsce – Wiktor Marcinkowski – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
VII miejsce – Grzegorz Paciecha – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
VIII miejsce – Remigiusz Sepiał – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
IX miejsce – Kamila Skrzypa – Zespół Szkół w Górowie Iławeckim
X miejsce – Adrian Wagstyl – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

XIII edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”

W I etapie Olimpiady, który odbył się 24 listopada 2017 roku, wzięło udział blisko 3 tys. uczniów ze 147 szkół z całej Polski. Do II etapu zakwalifikowało się 455 uczniów, którzy zdobyli przynajmniej 27 z 50 punktów.

Do rozgrywek finałowych zakwalifikowało się najlepszych 10 uczestników z II etapu, który odbył się 12 grudnia 2017 roku:

  • Kamila Skrzypa – Zespół Szkół w Górowie Iławeckim
  • Wiktor Marcinkowski – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
  • Krzysztof Jajor – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu
  • Paweł Bącal – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
  • Remigiusz Sepiał – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
  • Marek Kaczmarczyk – XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi
  • Adrian Wagstyl – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
  • Grzegorz Paciecha – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej
  • Jan Pabisiak – Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
  • Zuzanna Romanowska – Zespół Szkół nr 12 II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu

Nagrody w Olimpiadzie:

  1. Nagroda główna: płatny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie Janusza Lewandowskiego – Posła w Parlamencie Europejskim;
  2. Wyjazdy studyjne dla wszystkich finalistów ufundowane przez posłów do Parlamentu Europejskiego: Janusza Lewandowskiego, Różę Thun oraz Czesława Siekierskiego;
  3. Nagrody rzeczowe ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli Posłowie do Parlamentu Europejskiego:

  • Michał Boni,
  • Jerzy Buzek,
  • Krzysztof Hetman,
  • Danuta Hübner,
  • Janusz Lewandowski,
  • Krystyna Łybacka,
  • Lidia Geringer de Oedenberg,
  • Czesław Siekierski
  • Jarosław Wałęsa.

Organizatorzy: 

  • Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce,
  • Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce,
  • Sieć Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce,
  • Słupski Instytut ds. Młodzieży,
  • Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”
  • Miasto Słupsk.