Na podstawie art. 5 ust. 2 Regulaminu XX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” Komitet Organizacyjny powołał Radę Programową, w skład której wchodzą osoby posiadające uznaną wiedzę i doświadczenie w zakresie spraw europejskich. Rada Programowa odpowiedzialna jest za przygotowanie testów od zawodów wszystkich stopni, a także jej członkowie wraz z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego wchodzą w skład jury podczas rozgrywek finałowych.

dr Paweł Brusiło

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie Ekonomia i Finanse orz adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Stypendysta Fulbright-Schuman Award 2022/2023 na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (ufundowanej przez Departament Stanu USA i Komisję Europejską). Prowadził badania w ramach międzynarodowej współpracy także w Niemczech i Japonii. Specjalizuje się w obszarze polityk i strategii Unii Europejskiej na rzecz transformacji energetycznej w szczególności w obszarze wdrażania technologii wodorowych i ogniw paliwowych w transporcie. Członek Sieci Ekspertów Team Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

Dr hab. Anna Doliwa – Klepacka, prof. UwB

Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, radca prawny. Autorka i współautorka ponad 60 publikacji związanych z prawem Unii Europejskiej. W szczególności w zakresie prawa migracyjnego, ochrony praw człowieka oraz systemu instytucjonalnego Unii Europejskiej. Uczestniczka licznych konferencji krajowych i międzynarodowych, a także członkini zespołów badawczych realizowanych na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspertka Team Europe Direct działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Tobiasz Gajda

prawnik, doktorant Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Związany z Wydziałem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziałem Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie nowych technologii oraz europejskich aktach regulujących niniejszy obszar. Organizator i prelegent wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konferencji naukowych z dziedziny nowych technologii. Aktywista na rzecz wzrostu świadomości obywatelskiej młodzieży oraz jej partycypacji w życiu społecznym. W przeszłości opiekun Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego, a obecnie członek Zespołu ds. Rzecznictwa Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM. Ekspert Team Europe Direct Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

prof. zw. dr hab. Robert Grzeszczak

Prawnik, profesor nauk społecznych, wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, od 2016 członek Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; od 2017 Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego, od 2021 roku jest Przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego; ekspert Team Europe – sieci Komisji Europejskiej. Prof. Grzeszczak specjalizuje się w europejskim prawie instytucjonalnym i materialnym, zwłaszcza w prawie rynku wewnętrznego UE, w prawie międzynarodowym oraz porównawczym prawie ustrojowym, jest autorem i współautorem książek monograficznych, podręczników akademickich oraz komentarzy z zakresu prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego, a także artykułów publikowanych w Polsce i w czasopismach zagranicznych.

dr Rafał Kuligowski

Doktor nauk prawnych, radca prawny, dziekan na Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie, radca prawny. Rozprawa doktorska pt. „Komitet Regionów jako organ doradczy Unii Europejskiej” napisana pod kierunkiem dr hab. Mieczysławy Zdanowicz, prof. UwB, została obroniona na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (2016 r.). Od 2016 roku ekspert Team Europe Direct działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce. W latach 2012 – 2014 asystent członka Komitetu Regionów Unii Europejskiej. W latach 2017 – 2018 kierownik Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Słupsku. W latach 2017 – 2019 członek zespołu odwoławczego do spraw opiniowania wniosków o ponowne rozpatrzenie spraw dotyczących przyznania lub odmowy przyznania środków finansowych na naukę w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pomysłodawca, inicjator i wieloletni organizator Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej "Gwiezdny Krąg".

dr Sylwia K. Mazur

Doktorka nauk prawnych. Badaczka w Centrum Badawczym nad Przyszłością Prawa na Universidade Católica Portuguesa oraz Adiunktka w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Autorka publikacji naukowych poświęconych unijnej polityce migracyjnej i azylowej oraz relacjom zewnętrznym UE. Redaktorka bloga „Obserwator Międzynarodowy” poświęconemu prawu międzynarodowemu, bezpieczeństwu oraz polityce. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (University of Michigan) oraz programu „Mistrzowie Dydaktyki” (Rijksuniversiteit Groningen). Członkini Team Europe Direct.

dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene

Pracowniczka naukawo-dydaktyczna Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, autorka ponad 70 publikacji naukowych – głównie w obszarze integracji europejskiej, członkini sieci Team Europe Direct Polska, od 2018 roku członkini zarządu Komitetu Naukowego „Democratization in Comparative Perspective” Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych (IPSA), w latach 2017-2019 koordynatorka instytutowa programu Erasmus w Instytucie Nauk Politycznych UW, w latach 2010-2012 kierowniczka projektu badawczego: „Zmiana roli Prezydencji w Unii Europejskiej po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, kierowniczka i wykonawczyni wielu projektów badawczych, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, do 2020 r. członkini zarządu Krajowej Izby Mediatorów Republiki Litewskiej, obecnie honorowa członkini tej instytucji, Przewodnicząca Rady Programowej Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, ekspertka ds. Programu Erasmus+ Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a także Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, wygłaszała referaty, m. in. w Brukseli, Wilnie, Brisbane, Sarajewie, Ostrawie, Berlinie, Florencji odbyła staże, m. in. w Komisji Europejskiej w Brukseli, w EURAC w Bolzano, w Liechtenstein-Institut.

dr Marta Pachocka

Doktor nauk ekonomicznych. Kierownik Zespołu Polityk Migracyjnych i badacz w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Adiunkt w Katedrze Studiów Politycznych Instytutu Studiów Międzynarodowych KES SGH. Kierownik i członek zespołu w licznych krajowych i zagranicznych projektach finansowanych ze środków MNiSW, MSZ, NCN, NBP, FWPN, KAS i programów UE (Horizon 2020, LLP, Erasmus+, Creative Europe). Obecnie w SGH kieruje zespołem w ramach projektu AMENET - “The European Union, Mediterranean and Africa Integration in the Global Age” (Erasmus+, Jean Monnet Networks, 2018-2021, lider: Universidad Autónoma de Madrid) i jest współkierownikiem projektu Welcoming Spaces - "Investing in 'Welcoming Spaces' in Europe: revitalizing shrinking areas by hosting non-EU migrants" (Horizon 2020, 2020-2024, lider: Utrecht University). W latach 2016–2019 kierownik projektu EUMIGRO – “Jean Monnet Module on the European Union and the Contemporary International Migration – an Interdisciplinary Approach” (Erasmus+). Visiting Research Fellow w Institut d’Etudes Politiques de Paris we Francji (2015). Visiting Professor w University of Economics in Bratislava na Słowacji (2015) i University of Tartu w Estonii (2016). Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA) i Komitetu Badawczego RC46 „Migracja i obywatelstwo” Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Politycznych (IPSA). Zainteresowania naukowe m.in. przemiany społeczno-demograficzne w Europie/UE i ich konsekwencje; migracje międzynarodowe; polityka UE w zakresie migracji i azylu; migracje przymusowe; ekonomia międzynarodowa i organizacje międzynarodowe. Autor i współautor licznych rozdziałów w monografiach, artykułów w czasopismach naukowych, referatów konferencyjnych. Ekspertka sieci Team Europe Direct działającej przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

Ambasador Jan Truszczyński

W latach 1982 – 1988 był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastępcą szefa Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich (1989 – 1993), Przedstawicielem Polski przy UE (1996 – 2001), doradcą prezydenta ds. UE (2001). W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym DG Edukacja i Kultura. Obecnie członek zespołu eksperckiego Team Europe Direct działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.

dr hab. Marta Witkowska, prof. UW

Politolożka, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie problematyki Unii Europejskiej oraz systemu politycznego Niemiec. Redaktor Naczelna czasopisma naukowego z obszaru studiów europejskich. Autorka i współautorka licznych monografii oraz artykułów naukowych dotykających problematyki systemu prawnego czy instytucjonalnego Unii Europejskiej, procesów decyzyjnych w UE, bądź tematyki teorii integracji europejskiej. Wśród zainteresowań naukowych znajdują się ponadto: partycypacja polityczna w UE; praktyczne aspekty obywatelstwa UE; europejskie partie polityczne; mechanizmy podejmowania decyzji w UE, zasady prawa; polityki UE; stosowanie prawa UE w państwach członkowskich; system instytucjonalny UE. Organizatorka i prelegentka wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konferencji naukowych w tematyce integracji europejskiej. Członkini krajowych i międzynarodowych zespołów badawczych, w tym realizujących granty Komisji Europejskiej (Jean Monnet Chair, Jean Monnet Network, Jean Monnet Module).  Visiting Professor w the “Isa Boletini” University in Mitrovica w Kosowie (2024/2025). Prowadziła niezliczoną ilość spotkań i warsztatów dla uczniów, młodzieży, nauczycieli oraz seniorów. Nieprzerwanie od 2009 r. ekspertka Team Europe Direct działającego przy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.