Aż dwie kobiety w finałowej trójce Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”. Zuzanna Marciniak z Katowic zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji Olimpiady. W nagrodę uda się na płatny staż do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Janusza Lewandowskiego.
„Organizujemy ten konkurs oczywiście nie tylko po to, żeby zwycięzcy skorzystali z tego, tylko dlatego, że Unia Europejska tak niesamowicie przenika wszystkie dziedziny życia, dużo bardziej, niż zazwyczaj to sobie uświadamiamy, że po prostu warto, aby o tym wiedzieć. Tutaj trafiają najlepsi. Na pierwszym etapie jest tak, że cieszyłbym się, gdyby większość obywateli miała takie pojęcie jak uczniowie, którzy w nim startują, ponieważ z grubsza wiedzą, po co jest Unia Europejska i czym się zajmuje. A to już jest nieźle, bo niestety – myślę – większość naszych obywateli, nawet wykształconych na ten temat nie ma tak naprawdę za wiele przemyśleń. Później, na kolejnych etapach zostają ci, którzy potrafią lepiej wypaść w tych testach i w efekcie ta dziesiątka to osoby naprawdę o wybitnej wiedzy. Takiej, że – chociaż Unią Europejską zajmuję się zawodowo od 15 lat, wcześniej studiowałem i napisałem na ten temat doktorat – zdarza mi się od nich usłyszeć coś, o czym jeszcze sam nie słyszałem, a co okazuje się poprawne, więc to pokazuje, że dokopują się do wielkich ciekawostek. A co jeszcze ważne, potrafią to dobrze pokazać, zaprezentować. My nie tylko sprawdzamy wiedzę książkową, sprawdzamy, czy oni naprawdę to rozumieją i wiedzą, jak to działa.”
– powiedział dr Filip Skawiński, p.o. Szefa Wydziału Politycznego Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.
Organizatorem Olimpiady była: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Słupski Instytut ds. Młodzieży, a partnerami: punkty Europe Direct w Polsce, eksperci Team Europe, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku.
Olimpiada składała się z trzech etapów: I etap (7.03.2022) w którym wzięło udział 1990 uczniów, II etap (28.03.2022), w którym wzięło udział: 812 uczestników oraz zawodów III stopnia: testu (21.04.2022) i debaty oraz odpowiedzi ustnej (9.06.2022); była to trzecia co do wielkości Olimpiada w historii biorąc pod uwagę liczbę uczestników.
Relację z debaty finałowej pn. „Czy odpowiedź Unii Europejskiej na agresję zbrojną Rosji przeciwko Ukrainie jest wystarczająca?” można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/czu2luXAKg4. Natomiast zapis z Uroczystej Gali Ogłoszenia Wyników XVII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” dostępny jest pod linkiem: https://youtu.be/iTNg7OVkcQI
Klasyfikacja uczestników:
- miejsce I: Zuzanna Marciniak, III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach;
- miejsce II: Maksymilian Grądz, I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Lublinie;
- miejsce III: Wiktoria Bzoma, Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Skierniewicach;
- miejsce IV: Jakub Banach, XII Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego we Wrocławiu;
- miejsce V: Marcel Fabiańczyk, V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie;
- miejsce VI: Michał Branicki, VIII Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. A. Kamińskiego w Opolu;
- miejsce VII: Jakub Łaganowski, I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy;
- miejsce VIII: Jerzy Szempliński, XIV Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Warszawie;
- miejsce IX: Karol Jamróz, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Anny z Sapiehów Jabłonkowskiej w Białymstoku;
- miejsce X: Jacek Dobiański, Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Szczecinku.
Kontekst:
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg” to największy tego typu projekt edukacji europejskiej w Polsce organizowany od 2004 roku. W jego przebieg zaangażowane są punkty Europe Direct, Centra Dokumentacji Europejskiej, eksperci Team Europe.
Olimpiada koncentruje się głównie na praktycznym wykorzystaniu wiedzy uczestników. Jej celem nie jest wymaganie encyklopedycznej wiedzy z zakresu funkcjonowania Unii Europejskiej, liczby posłów w Parlamencie Europejskim, czy tego w którym roku jaki traktat został podpisany. Założeniem organizatorów Olimpiady jest poprzez tryb przeprowadzania poszczególnych etapów, podejmowanie działań mających na celu zrozumienie procesów zachodzących w Unii Europejskiej, jej państwach członkowskich, a także relacji z podmiotami trzecimi.